Obsługa konta firmowego w bankach

konto firmowe czy prywatne?

Konto firmowe czy prywatne?

Każdy, kto zastanawia się nad założeniem własnej firmy staje przed szeregiem wielu dylematów
i decyzji, jakie musi podjąć zanim jeszcze będzie wiedział, jak naprawdę potoczą się jego losy. Jedną z takich decyzji jest założenie konta i decyzja dotycząca tego, jaki będzie jego rodzaj. Nie ma obowiązku, aby konto uznane za firmowe rzeczywiście w banku kontem firmowym było. Tak naprawdę konto takie może mieć status konta firmowego czy prywatnego, a obsługa konta firmowego w bankach wygląda z reguły tak samo.

Jakie są więc różnice?

Używanie konta prywatnego do spraw firmowych, to dobre rozwiązanie dla osób prowadzących małe przedsiębiorstwa. Dzieje się tak dlatego, że jedynymi większymi transakcjami są dla nich te do Urzędu Skarbowego czy ZUS-u. Nie ma wtedy potrzeby kontrolowania wydatków na koncie i prowadzenia dla nich osobnej księgowości. Jest to dość wygodne z kilku powodów. Przede wszystkim nie musimy odwiedzać banku w celu zakładania kolejnego konta.

Często prywatne konto zwolnione jest z opłat za prowadzenie rachunku, przez pewien okres czasu lub po spełnieniu konkretnych warunków (np. regularne wpływy na konto czy płatności kartą w kwocie minimalnej, określonej przez bank). Przy większych firmach konto prywatne już się nie sprawdza, a jeśli chodzi o spółki, w ich przypadku prawo zabrania zakładania prywatnych rachunków.

Jakie zalety ma w takim razie konto firmowe?

Czasami mamy na nim pewne dodatkowe możliwości, w szczególności związane z kredytami i pożyczkami. Banki zachęcają do prowadzenia takiego konta – choć z reguły jest ono płatne – ze względu na większe profity, jakie z tego mają. Uważają bowiem, że firma ma wtedy lepsze możliwości, co również sprawia, że lepiej dba o nas jako o klientów. Właściwie jest to niezrozumiałe, bowiem ktoś, kto nie ma firmy czasami może zarabiać i więcej niż ten, kto ją ma, ale takie są już zasady.

Często jednak bywa tak, że opłaty za prowadzenie konta firmowego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Rozwiązuje nam to problem tych dodatkowych wydatków.

Podsumowując – wybór konta, z którego będziemy korzystać jako firma zależy od kilku czynników, przede wszystkim od tego, jak duża jest nasza firma. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być założenie konta firmowego w tym samym banku, w którym mamy już rachunek osobisty. Całkiem możliwe, że więcej wtedy zyskamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *