Rozdzielenie finansów osobistych i firmowych

Zakładasz firmę? O tym musisz pamiętać!

Prowadząc firmę konieczne jest nauczenie się bardzo wielu kwestii, między innymi tego, że nie wolno nam łączyć tych prywatnych z firmowymi. Owszem, jest to tak naprawdę dozwolone i to nasza osobista sprawa. Nie jest to jednak zalecane, przede wszystkim ze względu na chaos, jaki może pojawić się w naszych rachunkach, głowie, portfelu itd.

Problem polega na tym, że rozdzielenie finansów osobistych i firmowych, to dla wielu osób naprawdę trudna sprawa. Dzieje się tak w szczególności ze względu na lenistwo. Nie chcemy np. posiadać dwóch kont, albo ponosić za nie opłat. Kilka kart kredytowych w portfelu, z czego każda ma inny PIN, już stanowi dla nas problem. Nie chcemy również zapisywać istotnych kwestii i wydatków, a powinniśmy uznać to za rzecz najważniejszą.

Najlepsze jest to, że wszyscy bardzo dobrze wiemy, jak kwestia ta powinna wyglądać, ale niestety mało kto to robi, dlatego z reguły zatrudniamy od tego ludzi. Pamiętajmy jednak, że nasz osobisty nadzór to najważniejsze i najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i swojej firmy.

Konto prywatne w przypadku kontroli

Kolejna bardzo ważna rzecz, to kwestia kontroli z urzędu skarbowego. Jeśli nie posiadamy założonego na firmę konta, a jedynie prywatny rachunek, to będziemy musieli tłumaczyć się z całej historii transakcji. A co jeśli trzymamy na nim pieniądze podarowane przez rodzinę? Nie każdy musi wiedzieć o naszych wpływach i wydatkach osobistych. Poza tym kiedy na koncie prywatnym wymieszają nam się transakcje firmowe i opłaty związane np. z prowadzeniem gospodarstwa domowego, to bałagan mamy gwarantowany. A jeśli rachunek osobisty prowadzimy z naszym współmałżonkiem? Śmiało możemy stwierdzić, że już nigdy nie w tym wszystkim nie odnajdziemy.

Rozdzielenie finansów osobistych i firmowych, to połowa sukcesu firmy. Dlaczego? Transakcje na rachunku firmowym – wszystkie wpływy i obciążenia – możemy sobie podzielić według kategorii i uporządkować. Analizując je, mamy także możliwość obniżenia pewnych kosztów lub zdobycia dodatkowych dochodów. Finanse dzięki temu stają się przejrzyste, a my śpimy spokojnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *