Ból kręgosłupa a dobór fotela biurowego

Nie od dziś wiadomo, że przyjęcie nieprawidłowej postawy ciała, może skutkować nadmiernym obciążeniem kręgosłupa, a – co za tym idzie – wystąpienia potwornego bólu. Każda osoba, która w miejscu pracy skazana jest na długotrwałe siedzenie przy ekranie komputera, bądź po prostu przy biurku, wie dobrze, że kolejne dni przynoszą ze sobą jedynie zwiększenie bólu i jego przeniesienie się na kolejne miejsca.

Co jeszcze może boleć?

Prócz mięśni kręgosłupa, możemy odczuwać ból również w barkach, w okolicy łopatek, w nogach (uda, kolana, łydki), w karku, rękach oraz głowie. Widzimy więc, że całe ciało człowieka jest narażone na wystąpienie bólu – a to nie wszystko! Systematyczne przesiadywanie w niewłaściwie dobranych krzesłach, czy fotelach, jest powodem także zmian zwyrodnieniowych w stawach, problemów z układem ruchu, układem krążenia oraz migren i braku koncentracji. Miejsce pracy powinno zaś być przestrzenią, gdzie skupiamy się w stu procentach na wykonaniu powierzonych nam zadań. Jeśli chcemy zakupić odpowiedni fotel biurowy, bądź też krzesło biurowe, które będzie we właściwy sposób służyło nam, albo pracownikom naszej firmy, musimy wybrać takie, które będzie ergonomiczne.

Co to słówko oznacza?

Ergonomiczny mebel to taki, który dostosowany jest do wymogów fizycznych i psychicznych człowieka. Oznacza to, że będzie w najlepszy z możliwych sposób spełniał swoją funkcję.

Czym się powinien cechować taki fotel?

Przede wszystkim regulowanymi częściami (podłokietniki, oparcie, siedzisko) oraz wyprofilowanym miejscem, odpowiadającym odcinkowi lędźwiowemu kręgosłupa człowieka. Musi się on bowiem – zgodnie z naturą – układać w literę „S”. Wtedy nie pojawią się wady postawy, a dotkliwe bóle nie wystąpią.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *